Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Den sorgsne busschauffören från Alster | 0:e upplagan
- Pocket, Svenska, 2021
- Författare: Håkan Nesser
- Betyg:
Skickas nästa vardag
Beskrivning
Jag borde verkligen inte leva.
Så skriver den före detta akademikern och busschauffören Albin Runge i sina anteckningar från 2012–13. Och när någon eller några tycks hota honom till livet har han full förståelse för detta. De bisarra hoten leder så småningom till att polisen i Kymlinge kopplas in.
Hösten 2018 tillbringar kommissarierna Gunnar Barbarotti och Eva Backman av vissa skäl ett par tjänstlediga månader i Rute socken på norra Gotland, och fallet med den olycklige Runge får oväntat ny aktualitet. Någonting i utredningen från 2013 verkar ha gått fel. Käpprätt fel. Eller?
Berättelsen om den egendomlige busschauffören från Alster är den sjätte (eller möjligen sjunde) boken om kriminalpolisen Gunnar Barbarotti, inte mindre egendomlig han.
Om denna bok
Den sorgsne busschauffören från Alster av Håkan Nesser är en Pocket bok med 350 sidor på Svenska. Den utgavs 2021 av Bonnier.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Den sorgsne busschauffören från Alster begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation