Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Mjölkat | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2023
- Författare: Sanna Samuelsson
- Betyg:
Välj skick:
Skickas inom 0-2 vardagar
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Skickar snabbt
Fler utgåvor
Beskrivning
”En kille i klassen drog ett skämt om att vi drack mjölken direkt från spenen. Att vi levde på det viset. Som kalvar. Så såg jag mig själv sen. Mjölkstinn raglade jag in på bussen. Munnen fortfarande varm från spenen.”
En ung kvinna återvänder till bondgården där hon växte upp. Det är semestertider och de nya ägarna av barndomshemmet visar sig vara bortresta. Hon tar sig in i huset, bara för att se sig om, men så har hon stannat en natt och dagarna i huset blir fler. Vem kan egentligen säga att platsen inte är hennes? Hon har den ju med sig överallt. Korna är borta nu, den lilla gården är nedlagd, men mjölken rinner fortfarande från mungiporna som då hon var barn, gödsellukten sitter i näsan. Mjölkat är en sinnlig, påtagligt kroppslig roman som rör sig mellan ett nu och ett då, om identifikationen med ett förflutet som man samtidigt gjort allt för att lämna bakom sig.
Om denna bok
Mjölkat av Sanna Samuelsson är en Inbunden bok med 220 sidor på Svenska. Den utgavs 2023 av Bonnier.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Mjölkat begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 23% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 163 kr medan nya kostar 211 kr – en besparing på 48 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation