Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Hunden | 0:e upplagan
- Danskt band, Svenska, 2014
- Författare: Kerstin Ekman
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Beskrivning
Var börjar en berättelse?
Under en granrot kanske. Ja, under en granrot. Där låg en liten grå en. Han låg hopkrupen med nosen under svansen. En hund. Men det visste han inte. Han kunde inte minnas. Det var bara ett stort hål inuti honom, ett gnag, en hunger efter värmen och efter det starka ljumma som fyllde munnen och efter tikens bett i nackskinnet och slicken i mungipan när hon kom utifrån med främmande lukter i pälsen. Hur hade han kommit att hamna under granen? Det mindes han inte och inte hade han kunnat berätta. Men Kerstin Ekman har berättat hans historia: enkel, stark och fängslande i varje rad.
Hunden, som utkom första gången 1986, är rikligt illustrerad av Henrik Krogh.
Om denna bok
Hunden av Kerstin Ekman är en Danskt band bok med 100 sidor på Svenska. Den utgavs 2014 av Albert Bonniers Förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Hunden begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation