Svensk maffia : en kartläggning av de kriminella gängen | 4:e upplagan
- Pocket, Svenska, 2008
- Författare: Matti Larsson, Lasse Wierup
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Beskrivning
Hells Angels, Bandidos, Brödraskapet, Original Gangsters, Naserligan - maffian är inte längre en avlägsen företeelse som bara gör sig påmind på film, utan en högst påtaglig realitet i Sverige idag.
Mc-gäng, fängelseorganisationer och andra kriminella grupperingar har spritt sig explosionsartat över världen. I början av 1990-talet kom de kriminella gängen till Sveriges storstadsområden. Nu har de även kopplat grepp om orter på landsbygden.
Varför har de kriminella gängen etablerat sig just nu? Hur styrs de? Vilka är deras mål? Vad gör polisen?
På jakt efter svar har journalisterna Lasse Wierup och Matti Larsson gjort en resa djupt in i gängens värld. De har träffat gängledare och medlemmar, mött brottsoffer och andra drabbade och talat med källor som tidigare aldrig låtit sig intervjuas. Resultatet är en inträngande skildring av svensk maffia idag.
Om denna bok
Svensk maffia : en kartläggning av de kriminella gängen av Matti Larsson och Lasse Wierup är en Pocket bok med 384 sidor på Svenska. Detta är den 4:e upplagan som utgavs 2008 av Pan.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Svensk maffia : en kartläggning av de kriminella gängen begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 55% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 35 kr medan nya kostar 77 kr – en besparing på 42 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 1 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Lunds universitet: RETA31
Boken är särskilt populär inom Samhälle & politik-programmen.
Produktinformation