Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Ögonvittnet | 1:a upplagan
- Pocket, Svenska, 2019
- Författare: Anna Bågstam
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
Harriet är en ung brottsutredare med ett alltför frånvarande kärleksliv. Hon vill uppleva något nytt och bestämmer sig för att bryta upp och flytta till Skåne. I Landskrona väntar hennes gamla pappa Eugen, och ett nytt, spännande jobb hos polisen. Harriet flyttar in i pappans hus i pittoreska fiskeläget Lerviken, men snart längtar hon tillbaka till Stockholm. Hon känner sig som en utböling bland kollegorna och det hjälper knappast att chefen inte tar henne på allvar.
Så inträffar ett mord på ett gods i närheten av Harriets hem, och när ytterligare en kropp återfinns på mordplatsen får Harriet visa vad hon går för. Plötsligt är Lerviken allt annat än en idyllisk plats, och alla som Harriet känt sedan hon var liten blir misstänkta i utredningen. Kan mördaren vara någon hon känner?
Ögonvittnet är starten på en ny deckarserie som utspelar sig vid Öresund. Det är tempofylld spänning med en ofullkomlig och rolig hjältinna i huvudrollen.
»Nyskapande, skruvat och spännande.« Ur nominering till Årets deckardebut för Stockholm Psycho
Om denna bok
Ögonvittnet av Anna Bågstam är en Pocket bok med 406 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2019 av Norstedts Förlagsgrupp.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Ögonvittnet begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation