Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Ett skepp kommer lastat Bildordbok 1 | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 1996
- Författare: Martin Widmark, Kersti Mattsson
- Betyg:
Skickas inom 3-6 vardagar
Beskrivning
Tematiskt uppdelade böcker som tar upp svenska ord från hemmet, skolans värld, staden och landet.
Ett skepp kommer lastat består av två bildordböcker med tillhörande arbetshäften. I Bildordbok 1 är det tretton bilder från hemmet och tolv från skolans värld. I Bildordbok 2 är det tretton bilder från staden och tolv från landet. Till varje bildordbok finns arbetshäften på tre nivåer där eleverna får träna orden ur bildordböckerna, dels i ett textsammanhang, dels ur ett mer grundläggande språkligt perspektiv. För skolår 4-6 finns en enklare nivå (A) och en något svårare nivå (B). För skolår 1-3 finns Jollen 1 och 2 med övningar på den enklaste nivån.
Läs mer
Glosor på hemspråk
Du får tillgång till alla ord i bildordböckerna (1300 st) gratis på vår hemsida. Du kan träna på serbiska, kroatiska och bosniska i Libers Glosmaskin på www.liber.se/glosmaskin >>. De arabiska och persiska ordlistorna finns som hämtningsbara pdf:er.
Om denna bok
Ett skepp kommer lastat Bildordbok 1 av Martin Widmark och Kersti Mattsson är en Häftad bok med 60 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 1996 av Liber AB.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Ett skepp kommer lastat Bildordbok 1 begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation