Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Fursten | 1:a upplagan
- Pocket, Svenska, 1996
- Författare: Niccolò Machiavelli
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Fler utgåvor
Beskrivning
Niccolò Machiavelli (1469-1527) skrev denna sin mest berömda bok år 1513 efter det att han fråntagits sin befattning som sekreterare i Florens utrikesstyrelse. Under sina år i denna tjänst hade han tillfälle att på nära håll studera flera av de ledande männen inom europeisk politik, bl a Cesare Borgia, påven Julius II och kejsar Maximilian I. Machiavelli lägger i Fursten fram sina idéer om statsförnuftet och hur en stat skall styras. Fursten skall hänsynslöst hävda sin och statens makt utan att bry sig om vilka medel som används. Moralen måste uppoffras för statsnyttan.
Översättning Karin Hybinette
Machiavellis namn har blivit symbolen för hänsynslösa politiska maktsträvanden. Fursten kom att få ett stort inflytande på följande århundradens statskonst och den har aldrig upphört att fascinera och förbrylla.
Om denna bok
Fursten av Niccolò Machiavelli är en Pocket bok med 140 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 1996 av Natur & Kultur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Fursten begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 26% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 186 kr medan nya kostar 251 kr – en besparing på 65 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation