Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Psykologi och kön | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2003
- Författare: Eva Magnusson
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas inom 0-2 vardagar
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Ny säljare
Beskrivning
Psykologins huvudområden granskas: utvecklingspsykologi, evolutionspsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi,personlighetspsykologi samt psykoanalytisk och psykodynamisk teori. Boken visar hur vetenskapsteoretiska grundantaganden kan begränsa psykologins förutsättningar att tillgodogöra sig kritiska tankegångar inom områden som feministisk teori, queerteori, postkolonial teori och etnicitetsforskning.
Författaren redogör också för alternativa teorier som har växt fram som resultat av de senaste decenniernas utveckling i feministisk teori och kulturteori. Slutligen diskuteras utmaningar och möjligheter för de nya forskningsinriktningar som på allvar försöker integrera vetenskapliga och politiska förändringar i föreställningar om kön, kvinnligt, manligt, subjektivitet och sexualitet.
Boken kan användas fristående eller som ett komplement till litteratur om psykologins huvudområden. Den förutsätter egentligen inga förkunskaper om psykologi.
Boken vänder sig till studerande vid utbildningar där psykologi studeras.Men också de som i sin verksamhet konfronteras med genusfrågor, till exempel psykologer, socialarbetare, lärare och sjukvårdspersonal, kan ha glädje av boken.
Eva Magnusson är leg psykolog och docent och universitetslektor vid Institutionen för psykologi i Umeå. Hon har i många år undervisat och forskat om frågor som berör ämnet för denna bok. De senaste åren har hon varit verksam som forskningsledare vid NIKK, Nordisk institutt for kvinne- og kjonnsforskning i Oslo. Hon är för närvarande forskare vid Kvinnovetenskapligt forum, Umeå universitet.
Om denna bok
Psykologi och kön av Eva Magnusson är en Häftad bok med 330 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2003 av Natur & Kultur Akademisk.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Psykologi och kön begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 61% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 173 kr medan nya kostar 446 kr – en besparing på 273 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 5 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
Boken är särskilt populär inom Pedagogik & psykologi-programmen.
Produktinformation