Att ha eller att vara? | 4:e upplagan
- Häftad, Svenska, 2006
- Författare: Erich Fromm
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Beskrivning
Att ha eller att vara? är en modern klassiker. Boken är en personlig och sammanfattande redovisning av Erich Fromms tes att mänsklighetens överlevande inte bara beror på nödvändiga förändringar i samhället utan också på en radikal förändring av människans livsattityder och personliga förhållningssätt.
Att ha och att vara? är två skilda livsformer. Att ha innebär ägande och leder till försvar, våld och aggression. Att vara kräver oberoende, frihet, mänsklig mognad och kritiskt förnuft. Kärlek ligger inte inom ägandets utan inom varandets livsform.
Den tysk-amerikanske psykoanalytikern Erich Fromm blev tidigt influerad av marxismen och vände sig mot den freudianska psykoanalysens starka biologiska förankring. 1934 flyttade han till USA och förenade sig med de s.k. neofreudianerna, främst Karen Horney och Harry Stack Sullivan.
Översättning Ingeborg Löfgren
Boken ingår i serien Natur och Kulturs psykologiklassiker.
Erich Fromm (19001980), psykolog, samhällsteoretiker och filosof. Född och uppvuxen i Tyskland emigrerade han 1934 till USA. Av Fromm har Natur och Kultur även utgivit Det glömda språket, Flykten från friheten, Konsten att lyssna och Kärlekens konst.
Om denna bok
Att ha eller att vara? av Erich Fromm är en Häftad bok med 252 sidor på Svenska. Detta är den 4:e upplagan som utgavs 2006 av Natur & Kultur Akademisk.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Att ha eller att vara? begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 40% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 209 kr medan nya kostar 348 kr – en besparing på 139 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation