Kärlekens bödel : en psykoterapeuts bekännelser | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2004
- Författare: Irvin D Yalom
- Betyg:
Välj skick:
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Skickar snabbt
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenBeskrivning
Med sina tio bekännelser vill Yalom visa hur psykoterapin kan vara en väg ut ur svårmod och förtvivlan. Han skildrar sina patienter med humor och värme och en stark tro på människors egen förmåga till förändring.
Boken gavs ut första gången på svenska 1990 på annat förlag. Den ges nu ut med ett nyskrivet förord av Patricia Tudor-Sandahl.
Översättning Birgitta Widebäck
Irvin D. Yalom är professor emeritus i psykiatri vid Stanford University i Kalifornien. Han är författare till och medarbetare i en rad läroböcker i psykoterapi. Han har också författat skönlitterära arbeten och flera verk med skildringar av sitt terapeutiska arbete. På svenska finns bl a Mamma och Meningen med livet (2001) och Terapins gåva (2003)
Om denna bok
Kärlekens bödel : en psykoterapeuts bekännelser av Irvin D Yalom är en Häftad bok med 382 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2004 av Natur & Kultur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Kärlekens bödel : en psykoterapeuts bekännelser begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 97% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 439 kr medan nya kostar 13,428 kr – en besparing på 12,989 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation