Livet måste ha mening : erfarenheter i koncentrationslägren - logoterapins grunder | 3:e upplagan
- Häftad, Svenska, 2006
- Författare: Viktor E Frankl
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenBeskrivning
Vilka är de faktorer som inverkar på en människas förmåga att klara av kriser och svåra levnadsförhållanden? Vad är det som gör att vissa överlever med en bibehållen, och ibland även fördjupad, känsla av meningsfullhet?
Viktor Frankl (1905–1997), en av psykologins stora pionjärer, har sysslat med dessa frågor under större delen av sitt liv. I denna klassiker ges en inblick i hur hans teorier växer fram under åren som fånge i olika koncentrationsläger under andra världskriget.
Livet måste ha mening är såld i 9 miljoner exemplar världen över!
Intresset för den existentiella psykologin ökar stadigt, och de frågor den ställer blir alltmer uppmärksammade i olika utbildningar inom vård och omsorg.
Översättning Margareta Edgardh
Om denna bok
Livet måste ha mening : erfarenheter i koncentrationslägren - logoterapins grunder av Viktor E Frankl är en Häftad bok med 160 sidor på Svenska. Detta är den 3:e upplagan som utgavs 2006 av Natur & Kultur Läromedel och Akademi.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Livet måste ha mening : erfarenheter i koncentrationslägren - logoterapins grunder begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 2 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
Boken är särskilt populär inom Pedagogik & psykologi-programmen.
Produktinformation