Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Vi är våra relationer : om anknytning, trauma och dissociation | 1:a upplagan
- Inbunden, Svenska, 2010
- Författare: Tor Wennerberg
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas inom 1-3 vardagar
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Skickar snabbt
Beskrivning
Människolivet börjar med anknytningen, det starka känslomässiga band som ett barn knyter till de personer som finns i dess närhet. Det medfödda anknytningssystemet utvecklades för att säkra barns överlevnad i en farofylld värld. Men vad händer om det som skrämmer barnet är föräldern? Då uppstår en outhärdlig ”biologisk paradox” - den anknytningsperson som ska vara barnets yttersta trygghet mot världens faror är själv en källa till skräck. Barnet fångas mellan motstridiga impulser att både närma sig och dra sig undan föräldern. Följden blir att barnets anknytningsbeteende desorganiseras.
Boken presenterar de viktigaste dragen i dagens anknytningsforskning, med särskild tonvikt på den desorganiserade anknytningen, som är den allvarligaste formen av otrygg anknytning. Nya forskningsrön visar hur trauman kan överföras mellan generationerna inte bara genom direkt traumatisering utan också till följd av subtila störningar i det känslomässiga samspelet mellan föräldrar och barn, det som också har beskrivits som ”dolda trauman”.
Vi är våra relationer riktar sig till studerande och yrkesverksamma inom hälso- och sjukvård såsom psykologer, psykoterapeuter, socionomer, sjuksköterskor och läkare samt till alla som är intresserade av psykologi.
Om denna bok
Vi är våra relationer : om anknytning, trauma och dissociation av Tor Wennerberg är en Inbunden bok med 298 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2010 av Natur & Kultur Akademisk.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Vi är våra relationer : om anknytning, trauma och dissociation begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 23% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 295 kr medan nya kostar 384 kr – en besparing på 89 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 9 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Göteborgs universitet: SW2261 , SW2267
- Karlstads universitet: DAGDT1 , DAGT01
- Stockholms universitet: SU7236 , SUT001
- Linnéuniversitetet: 4PS550 , 2PS535
- Lunds universitet: SOAP12
Boken är särskilt populär inom Pedagogik & psykologi-programmen.
Produktinformation