Den dolda dörren : om undran inför döden | 1:a upplagan
- Halvklotband, Svenska, 2014
- Författare: Owe Wikström
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
Det finns en tystnad kring livets mest fundamentala fråga det faktum att det tar slut. Den dolda dörren visar olika vägar att möta dödens problem. De flesta skräms av tanken på att de om några år inte längre ska leva och mycket finns skrivet om döendet som process.Terminalvården är väl utbyggd, nedbrytandet och smärtsamma avskedstaganden går att förhålla sig till. Men vad gör vi med vår undran eller ångest över dödens innehåll vart vi tar vägen?
Owe Wikström resonerar i sin nya bok kring flera aspekter av döden. För den som ibland i vargtimmen vrider sig och inte lyckas undfly frågorna ges här inga svar. Men kanske ord att tänka med.
Här kan ni se och höra Owe berätta om boken i UR:s "En bok, en författare".
Wikströms bok ger läsaren mycket att fundera kring i ett ämne som ofta undviks.
Håkan Stenow, BTJOm denna bok
Den dolda dörren : om undran inför döden av Owe Wikström är en Halvklotband bok med 202 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2014 av Natur & Kultur Akademisk.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Den dolda dörren : om undran inför döden begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation