Evolutionsteori och människans natur | 1:a upplagan
- Danskt band, Svenska, 2015
- Författare: Jonas Olofsson, Johan Örestig
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas inom 0-2 vardagar
Beskrivning
Evolutionsteorin är en bro som länkar samman vetenskaperna om människans kultur och samhälle med genetik och hjärnforskning. Här tas läsaren med på en resa där samtida forskare förenar biologiska och sociala perspektiv för att skapa en ny vetenskap om människan. Innehållet spänner över genetik, den sociala hjärnan och evolutionsteoretiskt grundad forskning om mänskligt beteende. Det handlar om fördomar, samarbete, maktförhållanden, stress, hälsa och livet i den moderna välfärdsstaten.
Genom en rörelse mellan olika perspektivnivåer – gener, hjärna, individ, grupp och samhälle – visar författarna hur områden som alltför ofta behandlas fristående i själva verket är oupplösligt förenade.
Boken är skriven för studerande inom humaniora, pedagogik, medicin, beteende-, samhälls- och vårdvetenskap. Det är också en bok för alla som är nyfikna på människans natur.
Evolutionen har gjort människan till en samarbetande varelse som skapat samhällen, språk och kulturer. Med en klar och stringent redogörelse för moderna evolutionsteoretiska resonemang visar Jonas Olofsson och Johan Örestig övertygande hur människans natur samspelar med hennes kultur.
Peter Gärdenfors, professor i kognitionsvetenskap vid Lunds universitetOm denna bok
Evolutionsteori och människans natur av Jonas Olofsson och Johan Örestig är en Danskt band bok med 240 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2015.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Evolutionsteori och människans natur begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 20% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 349 kr medan nya kostar 436 kr – en besparing på 87 kr. Alla begagnade böcker granskas för kvalitet och du får samma snabba leverans oavsett om du väljer ny eller begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 2 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
Boken är särskilt populär inom Pedagogik & psykologi-programmen.
Produktinformation