Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Nyanlända och lärande : mottagande och inkludering | 1:a upplagan
- Danskt band, Svenska, 2015
- Författare: Nihad Bunar
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas inom 0-2 vardagar
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Beskrivning
Den här boken ger dig som arbetar med nyanlända elever verktyg att stödja och utveckla varje individ. Nyanlända och lärande är en forskningsbaserad antologi om nyanlända elevers mottagande och inkludering i det svenska skolsystemet. Antologin tar ett empiriskt och analytiskt helhetsgrepp om vilka sociokulturellt stödjande strukturer, organisatoriska modeller och pedagogiska praktiker som ger dessa elever bäst möjligheter till:
• Fortsatt kunskapsutveckling.
• En god språkutveckling.
• Skolframgång genom användning av både modersmål och svenska som andraspråk.
• Identitetsutveckling.
• Inkludering i skolans och samhällets sociala relationer.
Ämnets samhällsrelevans diskuteras i relation till migration, det mångkulturella samhällets framväxt och skolutveckling.
Håll dig uppdaterad på vår Facebooksida.
Genom att belysa frågeställningen ur ett antal olika vinklar, inte minst ur de berörda barnens och föräldrarnas, ger författarna en kunskapsbas som väl behövs (...) Samtliga bidrag är såväl teoretiskt intressanta som handfast användbara och förhoppningsvis kommer de att få en stor läsekrets. (...) Inom lärar- och vägledarutbildning är dock boken troligen ett kommande obligatorium.
Karin Alvehus, BTJ-häftet nr 21, 2015Om denna bok
Nyanlända och lärande : mottagande och inkludering av Nihad Bunar är en Danskt band bok med 304 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2015.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Nyanlända och lärande : mottagande och inkludering begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 65% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 168 kr medan nya kostar 484 kr – en besparing på 316 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 19 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Malmö universitet: KS176F , RC421U , RC422U , RC395U , RC396U , AS231C , AS245C , KS262F
- Stockholms universitet: CT120U , UB207A , UB211A , UB07US , UB216A , USS100
- Karlstads universitet: S2GA03 , S2GA01
- Linnéuniversitetet: 2PP310 , 4SSÄ2E
- Lunds universitet: ÄSAD14
Boken är särskilt populär inom Pedagogik & psykologi-programmen.
Produktinformation