Välkommen tillbaka till Campusbokhandeln! Vi firar med inlämningskampanj: Lämna in din kurslitteratur – få 150 :- och chansen att vinna 1 000 :-. Läs mer här!
Korsettkriget : modeslaveri och kvinnokamp vid förra sekelskiftet | 1:a upplagan
- Danskt band, Svenska, 2019
- Författare: Henric Bagerius
- Betyg:
Välj skick:
Skickas inom 2-3 vardagar
Skickas nästa vardag
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Verifierad säljare
Skickar snabbt
Toppsäljare
Beskrivning
"Intressant och tankeväckande bok." Yukiko Duke
Vintern 1885 förklarade en grupp stockholmskor krig mot korsetten plagget som fick symbolisera det modeslaveri som de menade hindrade kvinnor från att engagera sig i offentligheten. Snart hade en dräktreformrörelse skapats som krävde kvinnors rätt att klä sig mer praktiskt och hälsosamt.
Vilka var de kvinnor som engagerade sig i dräktreformen? Vilka plagg lanserade de som alternativ? Vilka argument använde de för att skapa opinion? Och framför allt: hur framgångsrika blev de i sitt krig mot korsetten?
Utifrån så olika källor som mötesanteckningar, debattartiklar, obduktionsprotokoll och modekrönikor och hjälpt av ett rikt bildmaterial skildrar Henric Bagerius en kvinnlig frigörelsekamp som är okänd för många. Resultatet är nya perspektiv på den tidiga svenska kvinnorörelsen, på modeslaveri och relationen kvinna, kropp och kläder.
"Korsettkriget är givande läsning för de som är intresserade av kvinnohistoria, genusvetenskap och dräkthistoria." BTJ
Produktinformation