Välkommen tillbaka till Campusbokhandeln! Vi firar med inlämningskampanj: Lämna in din kurslitteratur – få 150 :- och chansen att vinna 1 000 :-. Läs mer här!
Furste av Norden : Kristian Tyrann | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2019
- Författare: Erik Petersson
- Betyg:
Skickas inom 6-21 vardagar
Beskrivning
Varför är Norden inte ett enda land i dag? Kristian står i en union som skakas om, vid randen till den nya tiden, och han är ung. 21 år gammal blir han ivägskickad av sin nyckfulle far för att lugna unionens västra delar, till Oslo och Bergen. Han slits mellan de nordiska ärkebiskoparna, adeln i Skåne, på öarna och på Jylland, teokratin i Trondheim, östra Östersjöns fria bönder och, förstås, de mäktiga jordägarna i Mälardalen. Det är en internationell värld, där hela Europa spelar roll och blandar sig i. Kristian var huvudfigur i den strid om Norden som kom att forma oss ända till i dag, fem hundra år senare.
Men de som vann ville inte att vi ska få veta vad som gick förlorat. De hade alla skäl att dölja vad som hände. Utan att förstå de här omvälvande åren kan vi luras att tro att historien är enklare och mer rätlinjig än vad den är. Och inget var givet och utstakat när ridån går upp för Erik Peterssons mest omfattande bok hitintills.
Välkommen till Norden år 1500!
Erik Petersson (f 1985) är historiker och författare. Hans populärhistoriska böcker handlar om maktspelet i Norden under tidigmodern tid, med bland annat Den skoningslöse: En biografi över Karl IX (2008), Vicekungen (2009) om Per Brahe och Maktspelerskan: Drottning Kristinas revolt (2011). Han medverkar även regelbundet i Corren och Axess Magasin samt är en återkommande gäst i Morgonpasset i P3.
Populärhistoria av högsta halt
Per Magnusson, DAST
Fursterlig bok
Gunnar Wetterberg, DN
Spännande som en äventyrsroman
Göran Kastlund, Dalademokraten
En skicklig prosaistisk begåvning
Tommy Gunnarsson, Tidningen Kulturen
Sveper in läsaren i en närmast skönlitterär narrativ rytm
Dick Harrison, SvD
En ovanligt mångfacetterad bild
Maria Waldenvik, Jönköpingsposten
Erik Petersson har skrivit en fantastiskt generös och levande biografi ... Den bästa jag läst av alla historiska böcker jag så gärna dras till. Du kommer att bli lika hänförd som jag om du läser Furste av Norden.
Jakob Carlander, Corren
Välskriven och intressant
Respons
En sammansatt och nyanserad bild av den omdiskuterade regenten, och han för förtjänstfulla källkritiska diskussioner ... Språket är populärhistoriskt, har bra flyt och författaren förmår skapa en stark närvarokänsla ... Den utmärkt läsvärda boken vänder sig till en bred grupp läsare med intresse för historia.
BTJ
Produktinformation