Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Den asiatiska köksträdgården | 1:a upplagan
- Inbunden, Svenska, 2021
- Författare: Henrik Francke, Sutip Austad
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
Intresset för växter har följt thailändska Sutip Austad genom livet från uppväxtens tuffa år som barnslav, i mötet med den svenska naturen och kulturen, till den egna gården på svenska västkusten. I odlingen har hon
hittat både sitt levebröd och sin personliga harmoni.
I Den asiatiska köksträdgården delar Sutip med sig av sin berättelse och odlingsfilosofi. Det går faktiskt utmärkt att skapa en prunkande asiatisk köksträdgård även i Sverige Sutip tipsar om roliga och lättodlade
växter, vissa som trivs bäst i växthus och andra som fungerar fint på friland eller i kruka. Lär dig hur du lyckas med spännande asiatiska grönsaker och kryddväxter som ingefära, citrongräs, bitter melon, koriander, chili, pak choi och malabarspenat.
Med utgångspunkt i det thailändska köket tillagas också den egna
skörden i ett antal recept. Denna reviderade upplaga är kompletterad med ännu fler grönsaker, bland annat mexikansk koriander, kinesisk bladselleri, gurkmeja och sötpotatis. Dessutom har Sutip nyligen fått veta mer om händelser i sin dramatiska och fascinerande uppväxt som rätar ut frågetecken hon levt med hela sitt liv.
Om denna bok
Den asiatiska köksträdgården av Henrik Francke och Sutip Austad är en Inbunden bok på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2021 av Natur & Kultur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Den asiatiska köksträdgården begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation