Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Det mörka rummet : om migränens historia och jakten på lindring | 1:a upplagan
- Danskt band, Svenska, 2023
- Författare: Celia Svedhem
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Beskrivning
Var sjätte svensk lider av migrän, för ungefär 2% är den kronisk. Utifrån sin egen och en rad kända författares berättelser skildras synen på sjukdomen historiskt och kulturellt.
Celia Svedhem är psykolog, frilansskribent och småbarnsförälder och lever själv med kronisk migrän. I boken berättar hon om sin resa mot lindring och undersöker vad det innebär för identiteten att leva med en kronisk diagnos. För trots att migrän är en så vanlig sjukdom vet vi förvånansvärt lite om den, hur den påverkar människors vardag – och än mindre vad den historiskt har inneburit.
I Det mörka rummet berättas om människors syn på, och försök att behandla sjukdomen genom tiderna. Från mer desperata grepp, som att borra hål i huvudet med en korkskurv och åderlåtning, till dagens mer utbredda försök med botox och psykoterapi.
Virigina Woolf, Sigmund Freud, Lewis Carroll, Salvador Dalí och Joan Didion led alla av migrän och har lämnat stora kulturarv åt eftervärlden. Genom att analysera deras verk, anteckningar och korrespondens söker Svedhem förstå vilken inverkan migränen haft på deras liv och konst. Men också vad hon kan lära sig ifrån dem om hur man lever ett meningsfullt liv trots kronisk smärta.
Det mörka rummet är en personlig essä som ger en ny och fördjupad bild av en av våra vanligaste sjukdomar och dess inverkan på individen, vetenskapen, samhället och kulturen.
Om denna bok
Det mörka rummet : om migränens historia och jakten på lindring av Celia Svedhem är en Danskt band bok med 173 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2023 av Natur & Kultur Allmänlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Det mörka rummet : om migränens historia och jakten på lindring begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation