Smart start vid lässvårigheter och dyslexi | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2006
- Författare: Bodil & Belfrage Andersson
- Betyg:
Välj skick:
Skickas inom 1-3 vardagar
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Toppsäljare
Verifierad säljare
Skickar snabbt
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenBeskrivning
Det är viktigt att få med alla in i läsandets rike. Här gäller det att många vuxna har kunskap om tidiga tecken hos barn som kan komma att få problem med läsning. Denna bok ger dig som lärare och förälder medvetenhet om detta.
Ur innehållet
* Läsa för livet
* Läs- och skrivsvårigheter och dyslexi
* Tidiga varningssignaler
* En aha-upplevelse?
* Bra att ha i bagaget vid skolstart
* Ord på vägen till dig som förälder
* Rulla ut den röda mattan!
* Forskningen och praktiken
* Tips för klassrummet
* Kort om betyg
Författarna har själva erfarenhet av barn med dyslexi. Bodil Andersson är logoped, Louise Belfrage är journalist och förälder till ett barn med dyslexi och Eva Sjölund är speciallärare.
Smart start vid lässvårigheter och dyslexi ingår i serien Lärpocket.
Om denna bok
Smart start vid lässvårigheter och dyslexi av Bodil & Belfrage Andersson är en Häftad bok med 80 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2006 av Natur & Kultur Läromedel och Akademi.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Smart start vid lässvårigheter och dyslexi begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 13% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 124 kr medan nya kostar 142 kr – en besparing på 18 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation