Konsten i historien | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2007
- Författare: Greta Burman
- Betyg:
Skickas inom 3-4 vardagar
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenBeskrivning
Vill du fördjupa dig ytterligare i bildkonstens utveckling är Konsten i historien ett bra val. Den är indelad i epoker, där varje epok inleds med en kortfattad sammanfattning. Utifrån den sätts sedan konsten och konstnärernas villkor in i rätt tid.
Boken innehåller även en metodisk genomgång av den konstnärliga bildens olika delar, vilket hjälper eleverna att tolka och värdera bilder. I den metodiska delen beskrivs också konstens olika motivkretsar och hur konstnären använder symboler och allegorier i olika tider.
Om denna bok
Konsten i historien av Greta Burman är en Häftad bok med 192 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2007 av Natur & Kultur Läromedel och Akademi.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Konsten i historien begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 10 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Malmö universitet: KS249F , KS295F , BL214B , BL230B , BL214C
- Linnéuniversitetet: 1GN119 , 1BP20Ä , 1BP730 , 1BP703 , 1GN445
Boken är särskilt populär inom Bild, form & arkitektur-programmen.
Produktinformation