Bilderbokens mångfald och möjligheter : 2:a utgåvan | 2:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2019
- Författare: Agneta Edwards
- Betyg:
Välj skick:
Skickas inom 0-2 vardagar
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Toppsäljare
Verifierad säljare
Skickar snabbt
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenFler utgåvor
Beskrivning
Bilderboken har alltid funnits med i förskolan. Men hur används den? Som avkoppling, eller som pedagogisk aktivitet med utgångspunkt i läroplanen? Hur kan bilderboken berika arbetet med exempelvis språk, identitet eller allas lika värde? Varför är högläsningen så viktig och vilken roll kan boksamtalet spela?
Bilderbokens mångfald och möjligheter är en lustfylld handbok där teori och praktik går hand i hand när vi betraktar bilderboken som litteratur, som konst, som pedagogiskt redskap och – förstås – som läsupplevelse! Agneta Edwards visar hur ett medvetet arbete med bilderböcker kan ge alla barn möjligheten att upptäcka litteraturen och utveckla språk och litteracitet.
Boken diskuterar förskolans läsning kopplat till Lpfö 18 och aktuell forskning, samt lyfter metoder som högläsning, dialogisk läsning och boksamtal. Den ger argument, idéer och strategier för daglig läsning och givande bokstunder, varvat med inspirerande boktips där många titlar från den första utgåvan är ersatta med nya exempel. Här får du också en teoretisk baskunskap, exempelvis om bilderbokens form och normkritiska perspektiv, som hjälper dig att göra kvalitativa bokval utifrån barngruppens behov och förutsättningar.
Nytt i denna reviderade utgåva är att faktaboken också behandlas, även om den skönlitterära bilderboken fortfarande är i fokus, samt att boken lyfter perspektiv som flerspråkighet och digital läsning. Boken riktar sig framför allt till blivande eller verksamma pedagoger i förskolan, men även till övriga pedagoger, bibliotekarier och andra som vill använda bilderboken som ett självklart verktyg i sin verksamhet.
Sagt om boken:
”Den nya upplagan är varsamt bearbetad. Främst genom att även facklitteratur för barn ges utrymme, men här finns även uppdaterade boktips och bilderboksreferenser. […] Boken bör betraktas som ett standardverk i de här sammanhangen och en ny upplaga är mycket välkommen. Den är rikt illustrerad med exempel ur olika titlar och avslutas med en gedigen litteraturlista. Helhetsbetyg 5.”
Ulf Malmqvist, BTJ-häftet nr 20, 2019.
Om denna bok
Bilderbokens mångfald och möjligheter : 2:a utgåvan av Agneta Edwards är en Häftad bok med 168 sidor på Svenska. Detta är den 2:a upplagan som utgavs 2019 av Natur & Kultur Läromedel och Akademi.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Bilderbokens mångfald och möjligheter : 2:a utgåvan begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 34% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 297 kr medan nya kostar 452 kr – en besparing på 155 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 16 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Umeå universitet: 6LÄ066 , 6SV021 , 6LÄ063 , 6LÄ069
- Stockholms universitet: UB42UU , UB406Y , UB409Y , UB25VU
- Göteborgs universitet: LÖFÖ00 , LÖFV17 , L3SV10
- Malmö universitet: FO274A , FO255A , FO265A
- Örebro universitet: PE405G , PE112G
Boken är särskilt populär inom Pedagogik & psykologi-programmen.
Produktinformation