Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Den amerikanske pojken | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2005
- Författare: Andrew Taylor
- Betyg:
Välj skick:
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Beskrivning
Vinnare av The CWA Historical Dagger for Fiction!
Efter att med knapp nöd ha överlevt slaget vid Waterloo föga heroiskt: han fastnar under en död häst lyckas den utfattige Thomas Shield så småningom få plats som lärare på en internatskola i Stoke Newington. Shield skyddar en av de nya eleverna, Charles Frant, från en hotfull främling, och efter en tid får han agera ressällskap när Charles och en annan pojke Edgar Allan far till Charles föräldrahem. Shield blir förälskad i mrs Frant och dras allt längre in i familjens liv. Frants far, en mäktig bankdirektör, påträffas mördad strax innan hans bank kollapsar, och Shield slår förstulna lovar kring änkan. Hans känslor förefaller besvarade, men utan pengar som han är kan han bara passivt betrakta hur den avskyvärde men förmögne Stephen Carswell tar hem spelet. Shield försöker lösa mordet på mr Frant men sugs in i en malström av förvecklingar: flera mord, ett mystiskt testamente, okända män som hotar honom. Han gör allt för att komma undan men hans öde ligger inte längre i hans egna händer; katastrofen tycks oundviklig.
Och vilken roll spelar egentligen den amerikanske pojken Edgar Allan Poe? Den amerikanske pojken är en stor roman à la Dickens och Wilkie Collins. Ett myller av färgstarka gestalter, en vindlande och ständigt överraskande intrig, klassiska miljöer allt gör att läsaren inte har tråkigt ett ögonblick.
Andrew Taylor är en av Englands främsta kriminalförfattare, mångfaldigt prisbelönt. I Sverige har han tidigare presenterats med den stora Rothtrilogin: De fyra yttersta tingen, Främlingars dom och De dödas mässa.
Om denna bok
Den amerikanske pojken av Andrew Taylor är en Inbunden bok med 490 sidor på Svenska. Den utgavs 2005 av Bokförlaget Forum.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Den amerikanske pojken begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 99% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 123 kr medan nya kostar 13,428 kr – en besparing på 13,305 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation