Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
De andra | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2021
- Författare: Toni Morrison
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Beskrivning
En av USA:s absolut främsta romanförfattare tar upp frågeställningar som ständigt varit aktuella för henne och som nu kommit att dominerar världspolitiken: ras, rädsla, gränser, massmigration och önskan att höra till. Varför skapar vi avstånd till varandra och låter oss luras av ett ”vi och dom”-tänkande? Dessa teman har Toni Morrison föreläst om på Harvarduniversitetet och de fördjupas i boken. Hon reflekterar bland annat över begreppet identitet och belyser egna erfarenheter, såväl som historia, politik och litteratur. Hon tar till exempel upp 1900-talets litterära tendens att romantisera slaveriet och utforskar verk av Hemingway, Faulkner och Harriet Beecher Stow.
Om denna bok
De andra av Toni Morrison är en Inbunden bok med 150 sidor på Svenska. Den utgavs 2021 av Bokförlaget Forum.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp De andra begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation