Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Nomaden | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2024
- Författare: Pascal Engman, Johannes Selåker
- Betyg:
Skickas nästa vardag
Beskrivning
Den tredje delen i deckarduon Engman och Selåkers serie ”Skymningsland”.
Det är 1996 och rejvmusiken dånar på Docklands medan skinnskallarna hänger på helikopterplattan vid Gamla stan. En välkänd nynazist fritas från en fångtransport utanför Norrtälje. Polisen Tomas Wolf kallas till platsen från sin storebror Kristians begravning. Kvällstidningsjournalisten Vera Berg ser fritagningen som en chans att få komma tillbaka in i värmen på Aftonbladet. Hon har degraderats till webbreporter, och är beredd att ta stora risker för att ta sig tillbaka upp på löpsedlarna.
Men när Vera hittar rymlingen ihjälskjuten i skogen blir det tydligt att det är något som inte stämmer med fritagningen. Vilka är inblandade och vad var motivet? Spåren leder mot ett okänt nätverk. Vilka är det som styr över det som händer?
Om denna bok
Nomaden av Pascal Engman och Johannes Selåker är en Inbunden bok med 350 sidor på Svenska. Den utgavs 2024 av Bokförlaget Forum.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Nomaden begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation