Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Prövning av migrationsärenden : BEVIS 8 | 3:e upplagan
- Häftad, Svenska, 2018
- Författare: Annika Lagerqvist Veloz Roca, Christian Diesen, Madelaine Seidlitz, Alexandra Wilton Wahren, Simon Andersson
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas inom 0-2 vardagar
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Skickar snabbt
Verifierad säljare
Toppsäljare
Beskrivning
Boken är avsedd att vara av praktisk nytta för handläggare och beslutsfattare på Migrationsverket, föredragande, notarier och domare på domstolar samt för offentliga biträden. Den är även avsedd att fungera som kurslitteratur på juristutbildningarna.
I denna tredje upplaga har samtliga texter uppdaterats utifrån ny lagstiftning och ny rättspraxis, därtill har boken utökats med ett nytt avsnitt om värdering av muntliga utsagor.
Om denna bok
Prövning av migrationsärenden : BEVIS 8 av Annika Lagerqvist Veloz Roca, Christian Diesen, Madelaine Seidlitz, Alexandra Wilton Wahren och Simon Andersson är en Häftad bok med 381 sidor på Svenska. Detta är den 3:e upplagan som utgavs 2018 av Norstedts Juridik.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Prövning av migrationsärenden : BEVIS 8 begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 63% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 313 kr medan nya kostar 846 kr – en besparing på 533 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 3 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
Boken är särskilt populär inom Juridik-programmen.
Produktinformation