Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Immaterialrätt och marknadsrätt : ur praktiskt perspektiv | 2:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2020
- Författare: Åsa Hellstadius
- Betyg:
Fler utgåvor
Beskrivning
Immaterialrätt och marknadsrätt – ur praktiskt perspektiv behandlar översiktligt de olika immaterialrätterna (upphovsrätt, patent, varumärken och mönster) samt marknadsföringsrätt och konkurrensrätt. Regelsystemen presenteras med tyngdpunkt på svensk lagstiftning och praxis, inklusive viss EU-rätt. Varje kapitel inleds med exempelsituationer för att synliggöra reglernas tillämpning i praktiken. Boken innehåller även en kort introduktion till ämnet juridik.
Immaterialrätt och marknadsrätt – ur praktiskt perspektiv vänder sig till läsare som har behov av att sätta sig in i juridiken kring immaterialrätt och marknadsrätt, men som saknar förkunskaper i juridik. Det kan vara studenter vid olika utbildningsprogram på universitets- eller högskolenivå som läser kurser där immaterialrätt och marknadsrätt ingår som ett moment. Med sina praktiska exempel är boken även lämplig för den som i sin yrkesverksamhet behöver en allmän orientering inom immaterialrätt och marknadsrätt.
Om denna bok
Immaterialrätt och marknadsrätt : ur praktiskt perspektiv av Åsa Hellstadius är en Häftad bok med 142 sidor på Svenska. Detta är den 2:a upplagan som utgavs 2020 av Norstedts Juridik.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Immaterialrätt och marknadsrätt : ur praktiskt perspektiv begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 1 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Linköpings universitet: TEAE11
Boken är särskilt populär inom Juridik-programmen.
Produktinformation