Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Ordföljd, Tempus, Bestämdhet | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 1994
- Författare: Lars-Johan Ekerot
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Skickar snabbt
Toppsäljare
Fler utgåvor
Beskrivning
Föreläsningar om svenska som andraspråk.
Ordföljd, tempus, bestämdhet är avsedd att användas på grundkurser och fortbildningskurser i svenska för invandrare och svenska som andraspråk. Den kan också användas vid självstudier, t.ex. av lärare i grundskolan som vill orientera sig om eller fördjupa sig i det nya svenska 2-perspektivet på grammatiken.
Boken presenterar några centrala områden av svenskans grammatik i ett språkjämförelse- och språkinlärningsperspektiv.
Om denna bok
Ordföljd, Tempus, Bestämdhet av Lars-Johan Ekerot är en Häftad bok med 187 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 1994 av Gleerups Utbildning.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Ordföljd, Tempus, Bestämdhet begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 64% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 131 kr medan nya kostar 363 kr – en besparing på 232 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation