Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Lärobok i sociologi | 1:a upplagan
- Board book, Svenska, 2012
- Författare: Johan Forsell
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Fler utgåvor
Beskrivning
Lärobok i sociologi vänder sig till elever som läser 100p sociologi på studieförberedande gymnasieprogram.
Boken är en introduktion till ämnet skriven direkt för gymnasiet. Läsaren presenteras för klassikerna, de grundläggande metodfrågorna, teorier och modeller. Centrala begrep som individ, identitet, genus, klass och etnicitet får också stort utrymme i presentationen.
Tre kapitel har större metodavsnitt om sociologisk metod. Sist i varje kapitel finns en sammanfattning, uppgifter och tips på litteratur för vidare studier.
Lärobok i sociologi är:
- en nyskriven bok
- en bok anpassad för gymnasiet
- en bok med ett berättande språk
Författaren Johan Forsell har en bakgrund som journalist, vilket inte minst märks på hans språkbehandling. Sedan flera år arbetar han som lärare med sociologi som ett av sina favoritämnen.
Om denna bok
Lärobok i sociologi av Johan Forsell är en Board book bok med 664 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2012 av Gleerups Utbildning.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Lärobok i sociologi begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 68% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 142 kr medan nya kostar 438 kr – en besparing på 296 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation