Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
12 tankar om skolans digitalisering | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2017
- Författare: Edward Jensinger
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Beskrivning
Frågan om skolans digitalisering är månfacetterad, komplex och efter snart ett helt decennium fortfarande högaktuell. Digitaliseringen är till för att förbättra möjligheterna för alla elever att nå målen med utbildningen. För att detta ska lyckas måste såväl teknik som strategi och arbetsmiljö vara på plats, liksom en kultur av att kollegialt dela med sig av arbete och resultat inom och mellan skolor
Edward Jensinger har i många år varit tongivande i den offentliga debatten om skolans digitalisering i såväl sociala medier som i föreläsningssammanhang och krönikor. 12 tankar om skolans digitalisering är själva essensen av detta engagemang. Här delar han generöst med sig av sina erfarenheter av digitala förändringsprocesser och ger läsaren en del konkreta tips att själv arbeta vidare med.
Edward Jensinger har en bakgrund som rektor, utbildningschef och områdeschef i både Helsningborg och Malmö. Just nu är han verksam som gymnasieområdeschef i Malmö stad.
12 tankar om skolans digitalisering vänder sig i huvudsak till dig som är skolledare, rektor eller IKT-pedagog och har det övergripande ansvaret för skolans digitalisering. Den kan dock med fördel läsas av alla som är engagerade – eller behöver bli engagerade – i denna fråga.
Om denna bok
12 tankar om skolans digitalisering av Edward Jensinger är en Häftad bok med 96 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2017 av Gleerups Utbildning.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp 12 tankar om skolans digitalisering begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 26% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 178 kr medan nya kostar 241 kr – en besparing på 63 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 1 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Linnéuniversitetet: 4ME220
Boken är särskilt populär inom Pedagogik & psykologi-programmen.
Produktinformation