Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Det svenska samhället 1720-2000 : böndernas och arbetarnas tid | 2:a upplagan
- Inbunden, Svenska, 2006
- Författare: Susanna Hedenborg, Lars Kvarnström
- Betyg:
Välj skick:
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Fler utgåvor
Beskrivning
Den här boken är en direkt fortsättning på Thomas Lindkvists och Maria Sjöbergs Det svenska samhället 800-1720 och behandlar framväxten av det moderna Sverige. Denna skildras i två större tidsavsnitt, benämnda Böndernas tid (1720-1866) och Arbetarnas tid (1866-2000). Beteckningarna är valda för att poängtera de grupper som socialt, politiskt, ekonomiskt och kulturellt var betydande för samhällsutvecklingen under dessa perioder. Författarna skildrar utvecklingen från både ett klass- och könsperspektiv.
Om denna bok
Det svenska samhället 1720-2000 : böndernas och arbetarnas tid av Susanna Hedenborg och Lars Kvarnström är en Inbunden bok med 400 sidor på Svenska. Detta är den 2:a upplagan som utgavs 2006 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Det svenska samhället 1720-2000 : böndernas och arbetarnas tid begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 39% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 234 kr medan nya kostar 382 kr – en besparing på 148 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 2 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
Boken är särskilt populär inom Historia & arkeologi-programmen.
Produktinformation