Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Förändring som tillstånd | 2:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2001
- Författare: Bo Ahrenfelt
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Skickar snabbt
Toppsäljare
Verifierad säljare
Fler utgåvor
Beskrivning
Förändring som tillstånd ger en teoretisk grund och förståelse för det praktiska genomförandet vid framförallt förebyggande förändringsarbete i en organisation. Den beskriver organisationen som ett öppet och levande system samt förklarar vilka konsekvenser detta får för ledarskapet. Boken ger också ett individuellt perspektiv på både ledare och medarbetare och tar upp vad vi bör tänka på vid utvecklingsarbete. Andra upplagan är reviderad i enlighet med den återkoppling författaren fått från sina läsare. Processperspektivet har förtydligats, och den självorganiserande processen har fått en tydligare plats. Boken har också utvidgats med ett nytt kapitel om levande system.
Om denna bok
Förändring som tillstånd av Bo Ahrenfelt är en Häftad bok med 338 sidor på Svenska. Detta är den 2:a upplagan som utgavs 2001 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Förändring som tillstånd begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 71% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 97 kr medan nya kostar 338 kr – en besparing på 241 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 1 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Örebro universitet: FÖ3003
Boken är särskilt populär inom Samhälle & politik-programmen.
Produktinformation