Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Genusperspektiv på vård och omvårdnad | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2006
- Författare: Elisabeth Dahlborg Lyckhage, Helén Strömberg, Henrik Eriksson, Ingrid Jorfeldt, Sune G. Dufwa
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Fler utgåvor
Beskrivning
Genusperspektiv på vård och omvårdnad presenterar olika genusperspektiv och problematiserar vårdandet, dess handlingar, relationer och processer samt hälso- och sjukvårdens institutioner ur dessa perspektiv. Författarna ger vedertagna tolkningar av hur genus formats, nya konkurrerande innebörder samt en ökad komplexitet om hur genus problematiseras i vård och omvårdnad.
Läs mer om boken på studentlitteratur.se
Om denna bok
Genusperspektiv på vård och omvårdnad av Elisabeth Dahlborg Lyckhage, Helén Strömberg, Henrik Eriksson, Ingrid Jorfeldt och Sune G. Dufwa är en Häftad bok med 173 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2006 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Genusperspektiv på vård och omvårdnad begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 75% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 100 kr medan nya kostar 396 kr – en besparing på 296 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 1 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Örebro universitet: OM1012
Boken är särskilt populär inom Medicin, vård & fysiologi-programmen.
Produktinformation