Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Lokalanestesi och smärta | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2008
- Författare: Annika Rosén, Fredrik Jarnbring
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Fler utgåvor
Beskrivning
Denna bok ger ökad kunskap om olika smärttillstånd och om de fysiologiska mekanismer som styr hur smärta upplevs samt om vikten av att alltid försöka blockera smärta. Handgripliga instruktioner om hur lokalanestesi administreras i munhålan ges både i texten och med hjälp av illustrativa figurer samt med foton och filmsekvenser på bokens webbplats. Bedövningsmedlets generella och lokala effekter beskrivs. Ett separat kapitel ägnas åt medicinska riskpatienter. Boken riktar sig till olika kategorier av vårdpersonal som vill utbilda och fortbilda sig inom smärtområdet. Det gäller såväl tandläkar- och läkarstudenter som sjuksköterskor, tandhygienister och tandsköterskor under grund- och specialistutbildning. Boken kan också användas som en orientering inom ämnet för verksamma tandläkare, läkare, sjuksköterskor, tandhygienister och tandsköterskor. Lokalanestesikapitlen fokuserar på munhålan och är därför närmast avsedda för tandläkar- och tandhygieniststudenter, men kan också vara till nytta för läkare som har sitt arbetsfält nära och i munhålan.
Om denna bok
Lokalanestesi och smärta av Annika Rosén och Fredrik Jarnbring är en Häftad bok med 123 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2008 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Lokalanestesi och smärta begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 55% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 134 kr medan nya kostar 299 kr – en besparing på 165 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation