Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Arabiska : grammatik med övningar | 1:a upplagan
- Inbunden, Svenska, 2008
- Författare: Faruk Abu-Chacra
- Betyg:
Välj skick:
Skickas inom 0-2 vardagar
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Skickar snabbt
Beskrivning
Denna moderna arabiska grammatik beskriver grunderna i arabiska språkets struktur och skriftsystem. Tillsammans med författarens tydliga, pedagogiska förklaringar och återkommande, systematiska översättningsövningar ger den en god bas för att läsa och skriva den arabiska som används idag i arabiska tidningar, böcker och medier samt i formellt tal. Till boken hör en ljud-cd med övningsmeningar inlästa på arabiska. Boken är avsedd för universitetsstudier i arabiska som främmande språk, både som lärobok och referensverk, men passar också väl för självstudier.
Om denna bok
Arabiska : grammatik med övningar av Faruk Abu-Chacra är en Inbunden bok med 560 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2008 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Arabiska : grammatik med övningar begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 13% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 420 kr medan nya kostar 483 kr – en besparing på 63 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 7 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Lunds universitet: ARAC01 , ARAA10 , ARAC21 , ARAB15 , 08FEJK
- Göteborgs universitet: AR1140
- Malmö universitet: KS275F
Boken är särskilt populär inom Språk & ordböcker-programmen.
Produktinformation