Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Arabiska : grammatik med övningar | 1:a upplagan
- Inbunden, Svenska, 2008
- Författare: Faruk Abu-Chacra
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas inom 1-3 vardagar
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Skickar snabbt
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenBeskrivning
Denna moderna arabiska grammatik beskriver grunderna i arabiska språkets struktur och skriftsystem. Tillsammans med författarens tydliga, pedagogiska förklaringar och återkommande, systematiska översättningsövningar ger den en god bas för att läsa och skriva den arabiska som används idag i arabiska tidningar, böcker och medier samt i formellt tal. Till boken hör en ljud-cd med övningsmeningar inlästa på arabiska. Boken är avsedd för universitetsstudier i arabiska som främmande språk, både som lärobok och referensverk, men passar också väl för självstudier.
Om denna bok
Arabiska : grammatik med övningar av Faruk Abu-Chacra är en Inbunden bok med 560 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2008 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Arabiska : grammatik med övningar begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 18% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 398 kr medan nya kostar 484 kr – en besparing på 86 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation