Sociala nätverk i dialog | 2:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2011
- Författare: Jaakko Seikkula, Tom Erik Arnkil
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Beskrivning
Boken handlar om möten mellan professionella nätverk och klienternas egna nätverk i psykosocialt arbete. I svåra situationer blir gränsöverskridanden nöd-vändiga mellan professionella sektorer och även mellan de professionella och klienternas personliga nätverk. Möten med många aktörer kan dock vara frustre-rande och kan till och med göra skada. När man närmar sig samarbetet dialogiskt blir dock upplevelsen en helt annan. Vid ett gott möte försöker man inte be-stämma över hur andra borde tänka och handla. Resurserna i de sociala nätverken kommer till användning när de som närmast berörs får tillfälle att höra och bli hörda. När två erfarna praktiker och forskare från olika områden efter många år upptäcker att de kommit fram till liknande slutsatser, blir man som läsare nyfiken. Deras synpunkter går emot mycket av vedertagen praxis i vård och behandling. I vindlande berättelser har praktik och teori vävts samman och gett nedslag i åskådliga beskrivningar hur man kan upprätta och behålla dialog i svåra kriser och behandlingssituationer. Boken är avsedd för alla som arbetar med psykosociala nätverk, inom hälsovård, psykiatri, socialtjänst, skola osv. Boken vidgar också klienters förståelse för kraften i samtal och gemensamt delande. Sociala nätverk i dialog ges numera ut av Studentlitteratur AB. Denna andra upplaga innehåller endast ett fåtal ändringar jämfört med den första upplagan
Om denna bok
Sociala nätverk i dialog av Jaakko Seikkula och Tom Erik Arnkil är en Häftad bok med 224 sidor på Svenska. Detta är den 2:a upplagan som utgavs 2011 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Sociala nätverk i dialog begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 17% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 294 kr medan nya kostar 354 kr – en besparing på 60 kr. Alla begagnade böcker granskas för kvalitet och du får samma snabba leverans oavsett om du väljer ny eller begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 4 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
Boken är särskilt populär inom Pedagogik & psykologi-programmen.
Produktinformation
Används bl.a. i följande kurser
Hur man citerar Sociala nätverk i dialog av Jaakko Seikkula och Tom Erik Arnkil
Klicka på -knappen för att kopiera citatet till urklipp. Kom ihåg att alltid dubbelkolla dina referenser.
Harvard
APA (7:e upplagan)
MLA
Vancouver
IEEE
Behöver du hjälp med referenser?
Dessa citat genereras automatiskt från bokens metadata. Kontrollera alltid att informationen är korrekt innan du använder den i ditt arbete.