Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Litteraturläsning i förskolan | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2013
- Författare: Jan Nilsson, Ulla Damber, Camilla Ohlsson
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas inom 0-2 vardagar
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Skickar snabbt
Toppsäljare
Beskrivning
Tidiga textmöten hjälper barn att utveckla strategier i sin senare läsning och ger dem en inre motivation att söka läsupplevelser och kunskap om omvärlden. Den tidiga läsningen sätter på så vis spår i den fortsatta litteratur- och språkutvecklingen, men också i kunskapsutvecklingen i stort. Men hur arbetar förskolepersonal med uppdraget att grundmura nyfikenhet och lust till läsning? Och hur kan litteraturläsningens potential som kunskapskälla tas tillvara? I bokens första del undersöker författarna vilka förutsättningar barnen ges vid ett antal förskolor i Sverige att utveckla kunskap med litteraturens hjälp. I den andra delen resonerar de kring tematiskt arbete i förskolan och vilken funktion läsning av skönlitteratur kan ha i sådana sammanhang. Men de ger även konkreta planeringsförslag på teman – teman om familjekonstellationer och om natur, djur och miljö – där ett uttalat syfte med litteraturläsningen är just att stödja barnens kunskapsutveckling. Litteraturläsning i förskolan vänder sig främst till blivande och yrkesverksamma förskollärare. Den erbjuder också värdefull läsning för bibliotekarier som samarbetar med förskolan.
Om denna bok
Litteraturläsning i förskolan av Jan Nilsson, Ulla Damber och Camilla Ohlsson är en Häftad bok med 355 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2013 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Litteraturläsning i förskolan begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 36% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 204 kr medan nya kostar 320 kr – en besparing på 116 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 4 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
Boken är särskilt populär inom Pedagogik & psykologi-programmen.
Produktinformation