Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Perspektiv på fritidshemspedagogik | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2015
- Författare: Trine Ankerstjerne, Stig Broström, Thomas Gregersen, Marcelo Ibanez, Jo Niclasen, Anja Hvidtfeldt Stanek
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas inom 0-2 vardagar
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Toppsäljare
Skickar snabbt
Verifierad säljare
Beskrivning
Ett väl fungerande fritidshem är avgörande för de många barn som tillbringar stora delar av sin dag där. I Perspektiv på fritidshemspedagogik ger författarna en rad viktiga infallsvinklar på hur fritidshemmet kan bidra till barns lärande och allsidiga utveckling. Hur kan en framtida fritidshemspedagogik utvecklas? De första kapitlen skapar med hjälp av psykologiska och samhälleliga teorier en bred förståelseram för barnet i fritidshemmet. Boken är därefter uppbyggd runt centrala lärandeteorier samt socialpedagogiska och fritidspedagogiska teorier. Tillsammans bidrar författarna till att skapa en relevant ämnesmässig kärna för en nytänkande fritidshemspedagogik. Perspektiv på fritidshemspedagogik ger en god grund för att skapa ett kvalificerat och inspirerande innehåll för den tid barnen tillbringar i fritidshemmet. Den riktar sig till blivande lärare och yrkesverksamma.
Om denna bok
Perspektiv på fritidshemspedagogik av Trine Ankerstjerne, Stig Broström, Thomas Gregersen, Marcelo Ibanez, Jo Niclasen och Anja Hvidtfeldt Stanek är en Häftad bok med 208 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2015 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Perspektiv på fritidshemspedagogik begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 42% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 249 kr medan nya kostar 433 kr – en besparing på 184 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 3 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
Boken är särskilt populär inom Pedagogik & psykologi-programmen.
Produktinformation