Visuella metoder | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2015
- Författare: Åsa Bäckström
- Betyg:
Välj skick:
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Skickar snabbt
Toppsäljare
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenBeskrivning
Vår vardag genomsyras av bilder. Vi möts av dem i media, i presentationer på jobbet och i instruktioner av olika slag. Med hjälp av kamerorna i våra smarttelefoner dokumenterar vi snabbt och enkelt vad som händer i våra liv, och vi delar gärna bilderna med andra via sociala medier. Vi kommunicerar i stor utsträckning med hjälp av bilder. I förhållande till tidigare bildteknologier är det digitala fotograferandet – såväl som lagrandet, samlandet och spridandet av bilder – både lättare, snabbare och billigare. Den här boken ger handfasta förslag och råd till dig som vill ägna dig åt empiriskt vetenskapligt arbete med visuella metoder för att studera sociala och kulturella fenomen i samhället. Du får samtidigt en djupare förståelse för de vetenskapliga ställningstaganden som blir aktuella i arbetet med visuella metoder. Genom många exempel från både svensk och internationell forskning visar författarna hur visuella metoder kan bidra till metodologisk utveckling av mer konventionella metoder, främst med etnografiska och deltagande ansatser.
Om denna bok
Visuella metoder av Åsa Bäckström är en Häftad bok med 181 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2015 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Visuella metoder begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 44% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 154 kr medan nya kostar 273 kr – en besparing på 119 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation