Perspektiv på historia | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2015
- Författare: Henrik & Cederlöf Ågren
- Betyg:
Välj skick:
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenBeskrivning
Människan och naturen
Levnadsförhållanden
Genus
Sociala grupper
Teknik och vetenskap
Ekonomi
Politik och organisering
Religion och ideologi
Föreställningsvärld
Globalhistoria
I kapitlen blandas abstrakta och översiktliga resonemang med konkreta. På så vis kan läsaren knyta de allmänna och de specifika diskussionerna till varandra och förstå det lilla genom det stora och det stora genom det lilla. Därmed hoppas författarna kunna bidra till förståelsen att historia är något både svårare, djupare, roligare och mer intressant än bara kunskap om enskilda fakta ur det förflutna.
Boken är främst avsedd för grundutbildningen i historiska ämnen vid universitet och högskolor.
Om denna bok
Perspektiv på historia av Henrik & Cederlöf Ågren är en Häftad bok med 224 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2015 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Perspektiv på historia begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 35% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 220 kr medan nya kostar 339 kr – en besparing på 119 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 11 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Stockholms universitet: HI1351 , HIÄ101 , HI1211 , HI1011
- Lunds universitet: HISA19 , HISA34 , HISA24
- Linköpings universitet: 751G01 , 91HI13
- Uppsala universitet: 5HA302
- Malmö universitet: IS175F
Boken är särskilt populär inom Historia & arkeologi-programmen.
Produktinformation