Introduktion till sociolingvistik | 2:a upplagan
- Inbunden, Svenska, 2015
- Författare: Gisela & Norrby Håkansson
- Betyg:
Välj skick:
Skickas inom 0-2 vardagar
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenBeskrivning
Introduktion till sociolingvistik är resonerande och pedagogisk i sin framställning. Den är i första hand avsedd för universitetskurser i svenska, nordiska språk och allmän språkvetenskap, men vänder sig också till lärarstuderande och alla som är intresserade av att ta del av aktuell forskning om språklig variation. Introduktion till sociolingvistik ges numera ut av Studentlitteratur AB. Denna andra upplaga innehåller dock inga förändringar av innehållet jämfört med den första upplagan.
Om denna bok
Introduktion till sociolingvistik av Gisela & Norrby Håkansson är en Inbunden bok med 389 sidor på Svenska. Detta är den 2:a upplagan som utgavs 2015 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Introduktion till sociolingvistik begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 45% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 237 kr medan nya kostar 431 kr – en besparing på 194 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 14 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Göteborgs universitet: SV1301 , NS1301 , LGSV10 , L9SV10 , SPK010 , LI1040 , KTR120 , SV1118
- Linnéuniversitetet: 1SV100 , 1SV101
- Karlstads universitet: LPGG09 , S1GA01
- Södertörns högskola: 1143SV
- Stockholms universitet: CT1011
Boken är särskilt populär inom Språk & ordböcker-programmen.
Produktinformation