Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Maktens skepnader och effekter - Maktanalys i Foucaults anda | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2017
- Författare: Jonas Qvarsebo, Thom Axelsson
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas inom 0-2 vardagar
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Beskrivning
Denna bok ger kunskap och redskap för att arbeta med Foucaultinspirerad maktanalys. I bokens första del presenteras Foucaults tänkande om makt utifrån ett antal övergripande begrepp som beskriver maktens skepnader och effekter ur ett historiskt perspektiv. Här får läsaren stifta bekantskap med de maktbegrepp som Foucault formulerade för att beskriva makt under olika historiska perioder: suverän och disciplinär makt, biomakt, pastoral makt och styrningsmakt.
Bokens andra del är metodiskt inriktad och ger verktyg för att arbeta med Foucaults tänkande om makt i empiriska undersökningar. Här diskuteras de specifika teoretiska och analytiska
utgångspunkterna för en maktanalys.
Boken avslutas med exempel från författarnas egen forskning och ger råd om hur man kan arbeta med maktanalysen i konkreta undersökningar.
Författarna vänder sig framför allt till uppsatsskribenter, doktorander och forskare som är intresserade av Foucaults tänkande om makt och vill fördjupa sin kunskap och omsätta den analytiskt och metodiskt.
Om denna bok
Maktens skepnader och effekter - Maktanalys i Foucaults anda av Jonas Qvarsebo och Thom Axelsson är en Häftad bok med 184 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2017 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Maktens skepnader och effekter - Maktanalys i Foucaults anda begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 17% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 279 kr medan nya kostar 336 kr – en besparing på 57 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 3 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
Boken är särskilt populär inom Filosofi & idéhistoria-programmen.
Produktinformation