Språkande i förskolan och grundskolans tidigare år | 2:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2017
- Författare: Åsa Wedin
- Betyg:
Välj skick:
Skickas inom 0-2 vardagar
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenBeskrivning
I de olika kapitlen diskuterar författaren bland annat villkor för barns språkutveckling, språkliga register och varieteter, skolspråk och vardags-språk samt språkutvecklande arbetssätt, allt med fokus på barn i åldrarna 1–12 år.
Boken riktar sig till såväl blivande som verksamma förskollärare och lärare i förskoleklass och grundskolans tidigare år.
Om denna bok
Språkande i förskolan och grundskolans tidigare år av Åsa Wedin är en Häftad bok med 156 sidor på Svenska. Detta är den 2:a upplagan som utgavs 2017 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Språkande i förskolan och grundskolans tidigare år begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 35% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 249 kr medan nya kostar 384 kr – en besparing på 135 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 4 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Stockholms universitet: US103G , US261F
- -- Övrigt / annat lärosäte: 1FL032
- Malmö universitet: KS269F
Boken är särskilt populär inom Pedagogik & psykologi-programmen.
Produktinformation