Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Politik som organisation : Förvaltningspolitikens grundproblem | 6:e upplagan
- Häftad, Svenska, 2018
- Författare: Carl Dahlström
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Fler utgåvor
-
Politik som organisation : förvaltningspolitikens grundproblem (2023)
328 kr
-
Politik som organisation - Förvaltningspolitikens grundproblem (2014)
90 kr
-
Politik som organisation : förvaltningspolitikens grundproblem (2010)
80 kr
-
Politik som organisation (2001)
66 kr
-
Politik som organisation (1997)
148 kr
Beskrivning
Politik i den moderna staten är till stor del en fråga om organisation. Den offentliga förvaltningens organisationsform spelar därför en betydelsefull roll för vår förståelse av politik. Detta har särskilt kommit att uppmärksammas inom områden som välfärds- och utbildningspolitik samt på senare tid även vad gäller frågor om fattigdomsbekämpning i utvecklingsländer. Frågor om förvaltningsapparatens legitimitet, styrning och kontroll av förvaltningen samt hur förvaltningen genomför politiska beslut utgör centrala problem i såväl utvecklingsländer som i de välmående demokratierna. Inom många politikområden är det en öppen fråga var den offentliga makten faktiskt är belägen: hos politikerna, hos internationella och centrala tjänstemän eller hos de lokala tjänstemän som direkt möter medborgarna?
Politik som organisation är en uppskattad lärobok som nu ges ut i en sjätte omarbetad upplaga med Carl Dahlström som ny redaktör. Två kapitel har tillkommit i denna upplaga: ett om delegering och ett om incitament. Boken, som ger en problemorienterad översikt över ett antal områden inom den statsvetenskapliga analysen av den offentliga förvaltningen, är tänkt som en introduktion i ämnet.
Om denna bok
Politik som organisation : Förvaltningspolitikens grundproblem av Carl Dahlström är en Häftad bok med 286 sidor på Svenska. Detta är den 6:e upplagan som utgavs 2018 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Politik som organisation : Förvaltningspolitikens grundproblem begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 58% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 165 kr medan nya kostar 396 kr – en besparing på 231 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 10 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Linnéuniversitetet: 1SK101 , 1SHÄ02 , 1SK124
- Lunds universitet: STVA12 , STVA02 , STVA13
- Karlstads universitet: SVGB50 , SVGB51
- Uppsala universitet: 2PE103
- Stockholms universitet: SV012F
Boken är särskilt populär inom Samhälle & politik-programmen.
Produktinformation