Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Att styra organisationer med konkurrens | 1:a upplagan
- Danskt band, Svenska, 2018
- Författare: Maria Blomgren, Anders Forssell, Caroline Waks, Stefan Arora-Jonsson
- Betyg:
Välj skick:
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Beskrivning
Konkurrens är en viktig och vitt spridd styrform i dagens samhälle. Tillhandahållandet av allt från dagligvaror och bilar till sjukvård, skola och tv-program styrs i allt högre grad genom att utförare får konkurrera med varandra. Konkurrens har blivit en så vanlig styrform att den ofta ses som ett ”naturligt tillstånd”, som om det inte finns några alternativ.
Huvudbudskapet i denna bok är att konkurrens inte är ett naturligt tillstånd. Konkurrens behöver oftast beslutas och organiseras fram, vilket innebär att saker och ting ofta behöver ändras för att det ska kunna bli konkurrens. Författarna beskriver hur konkurrens faktiskt fungerar, varför konkurrens införs, hur konkurrens skiljer sig från andra mer välkända styrformer och vilka resultat man kan vänta sig vid införandet av konkurrens som styrform. Till exempel förklaras varför konkurrens ofta leder till mer av samma i stället för ökad variation, och hur professioner som läkare och lärare påverkas av att konkurrera.
Exemplen i boken kommer framför allt från offentlig sektor, men principerna fungerar lika väl för andra sektorer. Författarna menar att detta är värdefull kunskap för alla som är chefer, medarbetare eller kunder i organisationer som har konkurrensutsatts – vilket inbegriper de flesta i vårt samhälle.
Om denna bok
Att styra organisationer med konkurrens av Maria Blomgren, Anders Forssell, Caroline Waks och Stefan Arora-Jonsson är en Danskt band bok med 176 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2018 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Att styra organisationer med konkurrens begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 8% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 285 kr medan nya kostar 310 kr – en besparing på 25 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 1 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Uppsala universitet: 2HR132
Produktinformation