Välkommen tillbaka till Campusbokhandeln! Vi firar med inlämningskampanj: Lämna in din kurslitteratur – få 150 :- och chansen att vinna 1 000 :-. Läs mer här!
Litteraturen i mediesamhället | 4:e upplagan
- Häftad, Svenska, 2019
- Författare: Ann Steiner
- Betyg:
Välj skick:
Skickas inom 2-3 vardagar
Skickas nästa vardag
Fler utgåvor
-
Litteraturen i mediesamhället (2015)
155 kr
-
Litteraturen i mediesamhället (2012)
127 kr
-
Litteraturen i mediesamhället (2009)
154 kr
Beskrivning
Det har aldrig sålts så mycket böcker i Sverige som nu. Men samtidigt som de flesta litterära texter fortfarande läses i bokform och sprids genom traditionella kanaler förändrar nya medier förutsättningarna för litteraturens förmedling och spridning.
Litteraturen i mediesamhället ger en samlad bild av den svenska bokmarknaden och litteraturens villkor i dag. Författaren visar att litteraturens plats i samhället är starkt knuten till framväxten av olika medier och de materiella villkor som styr hur texter produceras, distribueras och konsumeras.
Boken behandlar alla led i bokkedjan. Bland de områden som tas upp finns författarroller och författarnas villkor, förlag och branschorganisationer, framväxten av dagens bokmarknad, digitaliseringens betydelse för litteraturen, läsning och läsare samt kultur- och litteraturpolitik. Denna tredje upplaga är uppdaterad, reviderad och utökad.
Litteraturen i mediesamhället vänder sig främst till studenter i kultur- och litteraturvetenskap vid universitet och högskolor, men även till andra som är intresserade av litteraturens villkor i dagens samhälle.
Produktinformation