Medievetenskapens idétraditioner | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2020
- Författare: Stina & Ericson Bengtsson
- Betyg:
Välj skick:
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenFler utgåvor
Beskrivning
Varje kapitel behandlar en klassisk medievetenskaplig text och placerar den i sitt historiska och vetenskapliga sammanhang; presenterar en närläsning av dess centrala innehåll och diskuterar dess relevans idag. Bokens kapitel är tänkta att erbjuda ett stöd till egen läsning av originaltexterna, inte att ersätta sådan läsning.
Boken riktar sig till studenter och lärare i medie- och kommunikationsvetenskap och närliggande ämnen samt andra som intresserar sig för medievetenskapens idétraditioner.
Om denna bok
Medievetenskapens idétraditioner av Stina & Ericson Bengtsson är en Häftad bok med 396 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2020 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Medievetenskapens idétraditioner begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 20% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 401 kr medan nya kostar 500 kr – en besparing på 99 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 11 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Malmö universitet: ME100B , KK442A , LS708C , ME120B , LS703C , KK421A
- Linköpings universitet: 739G53 , 739G55
- Uppsala universitet: 2IV161
- Umeå universitet: 1KO030
- Linnéuniversitetet: 2MK602
Boken är särskilt populär inom Media & kommunikation-programmen.
Produktinformation