Rättshistoria - Rättsvetenskapens utveckling i Sverige | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2024
- Författare: Max Lyles, Filippo Valguarnera
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas inom 0-2 vardagar
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Beskrivning
Inledningsvis görs en utblick på den romerska rättsvetenskapens historia och dess starka påverkan på den separation mellan religion och juridik som präglar västerländsk rättstradition. Vidare behandlas den medeltida skolastiken, naturrätten samt rättspositivismens framväxt som rättsvetenskapens dominerande paradigm. Boken avslutas med ett kapitel om den skandinaviska rättsrealismen.
Boken är lämplig för studenter som läser såväl grundkurser som avancerade kurser i allmän rättslära och rättshistoria.
Bilden på omslaget är en målning av Jean Fouquet som avbildar rättegången mot Johan II, hertigen av Alencon, i Vendôme år 1458.
Om denna bok
Rättshistoria - Rättsvetenskapens utveckling i Sverige av Max Lyles och Filippo Valguarnera är en Häftad bok med 250 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2024 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Rättshistoria - Rättsvetenskapens utveckling i Sverige begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 31% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 196 kr medan nya kostar 286 kr – en besparing på 90 kr. Alla begagnade böcker granskas för kvalitet och du får samma snabba leverans oavsett om du väljer ny eller begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 1 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Örebro universitet: JU100A
Boken är särskilt populär inom Juridik-programmen.
Produktinformation