Elementär optimeringslära | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2021
- Författare: Patrik Lundström
- Betyg:
Välj skick:
Skickas inom 1-3 vardagar
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenBeskrivning
Elementär optimeringslära inleds med en repetition av grundläggande matematikkunskaper om algebra, ekvationer, matriser, funktioner och derivata. Därefter behandlas linjär optimering, först i två variabler med fokus på geometrisk förståelse och därefter, i det allmänna fallet, med simplexmetoden. Denna metod tillämpas i boken även inom det spännande matematikområdet spelteori. Boken redogör för olika metoder för optimering av allmänna tvåvariabelfunktioner, dels över kompakta områden, dels med Lagranges sats givet ett bivillkor och dels med Hessianen. Boken tar avslutningsvis upp optimering på grafer med Kruskals, Prims och Dijkstras algoritmer.
Boken vänder sig till studerande inom naturvetenskap, teknik eller ekonomi vid högskola och universitet. Boken kan också med fördel användas som en källa till fördjupning inom gymnasiets senare matematikkurser.
Om denna bok
Elementär optimeringslära av Patrik Lundström är en Häftad bok med 332 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2021 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Elementär optimeringslära begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 20% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 396 kr medan nya kostar 494 kr – en besparing på 98 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation