Autentisk - Om självkännedom, självbestämmande och autentiskt liv | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2023
- Författare: Irena Makower
- Betyg:
Skickas inom 2-4 vardagar
Beskrivning
Den teoretiska delen av boken inleds med ett historiskt perspektiv på autenticitet som samhällsideal i västerländska demokratier. Därefter följer en genomgång av psykologisk forskning om autenticitet, med fokus på bland annat autentisk personlighet, autentiska motiv och autentiska relationer. I den kliniska delen presenteras olika teorier som bidragit till förståelsen av autenticitetsproblematik inom psykoterapi. Vidare visas hur den psykologiska kunskapen om autenticitet kan användas vid behandling av autenticitetsproblem hos en patient. Olika interventioner för ökad självkännedom, stärkt identitet och ett mer autentiskt liv presenteras.
Boken vänder sig till studenter inom psykologi och andra ämnen som berör identitetsproblematik, men även till yrkesverksamma psykologer, psykoterapeuter, socionomer, pedagoger samt yrkesverksamma inom vården. Boken är även läsvärd för dig som är intresserad av begreppet autenticitet och som vill bli mer autentisk.
Om denna bok
Autentisk - Om självkännedom, självbestämmande och autentiskt liv av Irena Makower är en Häftad bok med 224 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2023 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Autentisk - Om självkännedom, självbestämmande och autentiskt liv begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation